Esans Üretilen Bitkiler

Gül
Gül çoğunlukla , Fransa ,Türkiye,Bulgaristan ve Fas’ta (Daddes vadisi) yetiştirilir.Eski zamanlardan beri gül kozmetiklerde ve her tür koku ailesiyle olan müthiş uyumu sayesinde parfümlerde en sık kullanılan maddelerden biridir.Gül esansını elde etmek için sabahları taze olarak toplanan çiçekler ,fermantasyonu önlemek için , buharda hızlı bir şekilde damıtılır. Uçucu çözücülerle yapılan ekstraksiyonla gül konkreti ve absolüsü elde edilir.

Sandal ağacı
Sandal ağacı , Hindistan ve Endonezya’nın pek bölgesinde yetişmesine rağmen en değerli ve kaliteli olan çeşidi Mysore bölgesinde    elde edilmektedir.Çok kuvvetli bir kokuya sahip olan yaprakları olmasına rağmen sandal esansı , sandal ağacının kurumuş    köklerinden ve gövdesinden damıtma yöntemiyle elde edilir.Sandal ağacının hindu ve budist törenlerinde de önemli bir yer tuttuğu    bilinmektedir.

Fava

Tonka çekirdeği Venezuela , Guyana ve Brezilya’ya özgüdür. Kurutulmuş tonka çekirdeklerinin üzerinde oluşan kumarin kristallerinin  öğütülmesiyle tonka konkretleri ve absolüleri elde edilir.

Vetiver (Oğul Otu)

 Vetiver Hindistan ve Endonezya’nın vahşi bölgelerine özgü bir bitkidir, ama günümüzde pek çok tropikal bölgede de yetiştirilmektedir.Bitkinin yıkanmış ve kurutulmuş kökleri ve sapları , buharda damıtılarak vetiver esansı elde edilir. Vetiver’in vücudumuz ve ruhumuz üzerinde güçlü bir gevşetici etkisi vardır.

Patçuli (Tefarik)

Patçuli , Endonezya ve Malezya’daki vahşi bölgelerde yetişir ,  ancak esansı Endonezya , Çin ve Hindistan’da damıtılır. Bitkinin kurutulan yaprakları patçuli esansının elde edilmesi için buharlı damıtma işlemine tabi tutulur.Patçuli tarih boyunca zehirli yılan ısırmalarına karşı panzehir olarak kullanılmıştır ve günümüzde de bu işlevini sürdürmektedir.

Sedir
Sedir , Amerika Birleşik Devletlerinde (Juniperus virginiana  veya mexicana türü) ve Fas’ta (Cedrus atlantica türü) üretilir. Sedir esansı bitkinin köklerinin buharda damıtılmasıyla elde edilir.Parfümlerde kullanılan birçok değişik türde sedire rastlamak mümkündür , bu sedirlerin her biri eklendikleri her parfüme kendine has bir iz bırakırlar.

Karabiber
Biber eski zamanlardan beri kullanımı en yaygın olan baharatttır. Biberin ana üreticileri Hindistan , Endonezya , Brezilya ve Madagaskar olup bunların içinden Hindistan biberin yerel üreticisidir.Biber esansı olgunlaşmış meyvanın buharla damıtılmasıyla elde edilir.

Muskat
Muskat ağacı Molucca adalarına özgü olmakla beraber günümüzde birçok tropikal ülkede de yetiştirilmektedir.Muskat esansının ana üreticileri , Endonezya ve Sri Lanka’dır . Parfümlerde baharatlı notlarda nüanslar yaratmak için kullanılan muskat esansı , ağacın kabuklu meyvalarının  buharda damıtılmasıyla elde edilir.

Zencefil
Zencefil Çin , Japonya , Jamaika ve Afrika’da yetiştirilir.Esansı köklerinin temizlenmiş soyulmuş ve kurutulmuş köklerinin buharda damıtılmasıyla elde edilir. Zencefil esansı çoğunlukla lüks parfümlerde kullanılır.

Elemi
Elemi özü çoğunlukla Filipinlerde çıkartılır ; daha sonra esansının ve rezinlerinin yapıldığı Fransa’ya ihraç edilir.

Kişniş
Kişniş Rusya , Macaristan ve Kuzey Afrika’da yetiştirilir. Kişmiş esansı , toz haline getirilen tohumların buharda damıtılması ile elde edilir.*

Karanfil yaprağı
Karanfil ağacı Madagaskar , Endonezya , Filipinler ve Tanzanya’da yetişir. Esansı , yapraklarının buharda damıtılması ile elde edilir.Karanfil yaprağı antiseptik ve ağrı kesici özelliklerinden dolayı diş bakımında da sıkça  kullanılır.*

Tarçın
Tarçın bilinen en eski baharatların biridir. Tarçın  ağacı çoğunlukla tropikal bölgelerde bulunur. Çoğunlukla Hindistan  ve Sri Lanka’da yetiştirilen byu ağaca Çinde ve Endonezya’da rastlamak mümkündür. En kaliteli tarçın ise tarih boyunca ilk ekildiği yer olan Seylon’da yetişen ağaçlardan üretilendir.

Defne
Defne çoğunlukla , Karayip adaları , Martinik ve Guadalup’da üretilir. Defne esansı , mayıs ve haziran ayları arasında toplanan defne ağacı yapraklarının ve kabuklarının buhar damıtılması ile elde edilir.

Meşe yosunu
Meşe yosunu ağacı , Avrupa ve Kuzey Amerika’ya özgü bir bitkidir. Mitolojide önemli bir yere sahip olan bu ağacın çözücülerle ekstraksiyonu meşe yosunu konkretlerinin , alkolle yapılan ekstraksiyonu ise meşe yosunu absolülerinin oluşmasını sağlar.*

Gurjum balsam
Gurjum ağaçlarının doğal yetişme alanları Malezya ve Güney Asya’nın diğer bölgeleridir.Balsam gurjum ağaçlarının yeni kesilmiş gövdelerinde akan doğal bir reçinedir.Doğal haliyle kullanılabildiği gibi buharda damıtılarak daha saf bir gurjum esansına dönüştürebilir.

Styrax
Styraxın iki tipi vardır. Biri Asya bölgesinde (çoğunlukla Türkiye) diğeri Amerika’da (honduras,meksika) üretilir. Günümüzde kullanılabilen tek styrax çeşidi honduras’da üretilendir.Styrax özellikle Çin’de öksürüğü ve sara hastalığını tedavi etmek amacıyla yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Huş
Huş en çok Rusya ve kuzey Avrupa’da yetiştirilir.Huş ağacının yavaşça damıtılmasıyla huş esansı üretilmektedir.Bazik koşullarda devam ettirlen bu sürecin sonunda parfümlerde kullanmak için uygun kalitede olan huş esansı elde edilir. Huş esansı ayrıca kan dolaşımını hızlandırmak için ilaçlardada kullanılmaktadır.

Portakal
Portakal ağacı Çin ve Hindistan’a özgü olmasına rağmen günümüzde en büyük portakal üreticileri Brezilya ve Florida’dı.Portakal esansı , portakal kabuğunun soğuk bir ortamda preslenmesiyle elde edilir.

Mandalina
Mandalina , Çinliler tarafından Avrupa’ya tanıtımış olup , günümüzde hemen hemen bütün Akdeniz ülkelerinde , özellikle İtalya ve Fransa’da üretilmektedir.Mandalinanın kabuğunun soğuk preslenmesi parfümlere taze ve meyvalı bir not katan mandalina esansının oluşmasını sağlar.

Limon
Limon çoğunlukla , Kalifornia , Arjantin , Sicilya , Brezilya ve İspanya^da üretilir . Esansı , tıpkı ailenin diğer üyeleri gibi , kabuğunun soğuk bir ortamda preslenmesiyle eşde edilir. C vitamini bakımından çok zengin olan limon , bu özelliği sayesinde tıp alanında da oldukça sık bir şekilde kullanılır.

Greyfurt
Greyfurtun ana üreticileri, Amerika Birleşik Devletlerinin Kaliforniya ve Florida eyaletleri ,İsrail ve Arjantin’dir.Greyfurtun kabuğunun preslenmesiyle greyfurt esansı elde edilir.Greyfurt yağı, citrus ailesinin diğer üyeleriyle beraber kullanıldığında parfümlere keskin ve güçlü bir not  katar.*

Narenciye uç yaprakları
Petitgrain ağacı Paraguay’da yetiştirilir ve esansı; yapraklarının ve dallarının buharda damıtılmasıyla elde edilir.

Sümbül

Sümbül, Asya bölgesi ve Balkanlar’a özgü bir çüçektir.Uçucu çözücülerle yapılan ekstraksiyon sümbül absolüsünün elde edilmesini sağlar, ancak bu dönüşüm neredeyse imkansız olduğundan , yapay sümbül , doğal olanının yerine kullanılır.

Galbanum (Şeytantersi)

Galbanum , İran ve Afganistan’a özgü bir bitki türüdür.Galbanum’unköklerinin üzerine kesikler atılarak içindeki sakızın dışarı akması sağlanır.Bu sakız daha sonra galbanum esansı yapmak için damıtılabilir yada çözücüler kulanılırak galbanum rezini elde edlir.

Ylang ylang

Ylang ylang ağacı Filiğinler’e özgü olmakla beraber, Comores adaları ve Madagaskar’da da yetiştirilir.Ylang ylang yağı haftada bir defa sabahları erken saatlerde toplanan çiçeklerin buharda damıtılmasıyla elde edilir.Dört farklı tür ylang ylang esansı üretilir:ekstra,birinci,ikinci ve üçüncü.Bunların içinde sadece ekstra ve birinci kalitede olan esanslar parfümlerde kullanılırken ,ikinci kalitede ylang ylang esansı kozmetiklerde ,üçüncü tür ise sabunlarda kullanılmaktadır.

Yasemin

Yasemin Hindistan’ın kuzeybatı bölgesindeki dağlarında ve Mısır’da haziran ve ekim ayları arasında yetişir.İtalya, Fransa ve Fas üretim mikatarı bakımından bu en büyük iki üreticinin hemen arkasından gelir. Yasemin esansını ve absolüsünü elde etmenin en rahat yolu yasemin çiçeklerini bir çözücü ile ekstrakt etmektir.

Itır çiçeği
Itır çiçeği bitkisi güney Afrika’ya özgü olmasına rağmen en çok üretildiği yerlerin başında Mısır ve Çin gelir, ayrıca Réunion’da Fas’ta da yetiştirilir.Itır çiçeğinin esansı olgunlaşmadan toplanan çiçeklerinin ve yeşil saplarının buharda damıtılmasıyla elde edilir.

Karanfil çiçeği
Karanfil pek çok ülkede yetiştirilmektedir, ancak tam pembe karanfilden elde edilen karanfil absolüsü Fransa’nın güneyinde üretilmektedir.Karanfilin absolüsünü elde etmek yüksek maliyetine rağmen düşük verim getirenbir süreçtir.Bu sebepten dolayı karanfil absolüsü parfümlerde çok az miktarlarda kullanılmakta ve genellikle sentetik olarak üretilmiş moleküllerle değiştirilmektedir.

Vanilya
Vanilya orta Amerika’ya özgü bir bitki olmakla beraber günümüzde Endonezya , Madagaskar, Meksika , Comores , Tahiti ve Çin’de yetiştirilmektedir.Vanilya esansı saf veya rezin haline getirilip kullanılabilir.Vanilya esansı elde etmek için vanilyanın tomurcukları çiçek açmalarından hemen önce toplanır ve üç-dört aylık bir olgunlaşma sürecinin sonunda vanilya kristalleri oluşur.

Adaçayı
Adaçayı çoğunlukla , kuzey Avrupa’da ekilir.Esansı , yapraklarının su ile damıtılmasıyla elde edilir.Parfümerdideki kullanımının yanında  adaçayı , hem mutfaklarda hemde tıp alanında yaygın olarak  kullanılmaktadır.

Biberiye
Biberiye Akdeniz kıyısı boyunca büyümektedir.Ancak fransa güneyi Tunus, Fas ve İspanyada da yetiştirilmektedir.İspanyada üretilen biberiye kendine has farklı bir kokuya sahiptir.Biberiye esansı , daima yeşil kalan bu bitkinin çiçek açan saplarının buharda damıtılmasıyla elde edilir.

Lavanta

Fransa’nın Haute-Provence, Drome ve Vauckuse bölgeleri, lavantanın başlıca üretildiği yerlerdir.Bulgaristan, Çin ve Rusya’da da lavanta üretilmektedir.Lavanta adı Latince “yıkamak” anlamına gelen “Lavare”den gelmektedir.Eski zamanlarda lavanta çiçekleri banyo suyuna eklenmelerinin yanında , antiseptik özellikleri dolayısıyla da çok sık kullanılırlardı. Bugün la, lavantanın yağı , taze kesilmiş çiçeklerin buharda damıtılmasıyla elde edilmektedir.*

Okaliptüs
Okaliptüs başlangıçta Avustralya’da bulunan daha sonra Avrupa , Afrika ve Latin Amerika’da yetiştirilmeye başlanan güzel kokulu gri-yeşil yapraklı bir ağaçtır.yapraklarından ve ince dallarından ekstrakt yöntemiyle çıkarılan okaliptüs yağı aromaterapidede oldukça yaygın olarak kullanılır.

Yabani Lavanta
Lavandin yaygın olarak Akdeniz’in havzalarında yetiştirilir.Lavanta çiçeklerinin ve yeşil saplarının buharda damıtılmasıyla lavanta yağı elde edilir.

Bergamot
Bergamot , (Sicilya ve Calabria) İtalya,Fildişi Sahilleri, Gine ve Brezilya’da yetiştirilir.Parfümlere tazelik ve hafiflik katan bergamot esansı , bergamot kabuğunun soğuk preslenmesi sonucu elde edilir.

Nane
Nane çoğunlukla Birleşik Devletler’de ve İtalya’da; daha az miktarda da Fransa ve Hindistan’da yetiştirilir.Nane tomurcukları çiçke açmadan hemen önce toplanır ve buharda damıtılarak nane yağı elde edilir.

Bahçe nanesi
Nanenin en büyük üreticisi Amerika Birleşik Devletleridir.Nane esansı , taze nane çiçeklerinin buharda damıtılmasıyla elde edilir.Parfümlerde kullanımının yanısıra nane tıp alanında da geniş bir kullanıma sahiptir.

Kimyon
Kimyon, çoğunlukla Hindistan , Mısır, Fas ve Çin’de üretilen bir baharattır.Kimyon esansını elde etmek için bitkinin tohumları kurutulur toz haline getirilir ve buhar damıtılmasıyla damıtılır.Kimyon çok güçlü ve ayırt edilebilen bir kokuya sahip olduğu için genellikle parfümlerde az miktarda kullanılır.

Fesleğen
2000 yılın üzerinde bir tarihe sahip olan fesleğen Asya’ya özgü bir bitki olmakla beraber , pek çok Avrupa ülkesinde , güney Fransa ,Fas ve Madagaskar’da yetiştirilir.Fesleğen esansı bitkinin yapraklarının ve yeşil saplarının buharda damıtılmasıyla elde edilir.

Menekşe yaprakları
Menekşe Avrupa’ya özgü bir bitki olmakla beraber; Asya ve Kuzey Amerika’da da yetiştirilir.Mart ve nisan ayları arasında çiçek açan menekşe bitkisinin yaprakları ve yeşil saplarının toplanıp uçucu çözücülerle damıtılmasıyla menekşe absolüsü elde edilir.

Ravent
Ravent , Ruslar ve Çinliler tarafından yüzyılar boyunca tedavi edici özellikleri nedeniyle kullanılan bir bitkidir.Bilim adamları tarafından laboratuvarlarda tekrar yaratılan ravent kullanıldığı parfümlere hafif yeşil bir not eklenmesini sağlar.

gallery/gul
gallery/sandal
gallery/fava
gallery/vetiver
gallery/patçuli
gallery/sedir
gallery/karabiber
gallery/muskat
gallery/zencefil
gallery/elemi
gallery/kişniş
gallery/karanfil yaprağı
gallery/tarçın
gallery/defne
gallery/meşe
gallery/gurjum basal
gallery/styrax
gallery/huş
gallery/portakal
gallery/mandalima
gallery/limon
gallery/greyfurt
gallery/naranciye
gallery/sumbul
gallery/galbanum
gallery/ylang
gallery/yasemin
gallery/ıtır
gallery/karanfil çişeği
gallery/gul
gallery/ada çayı
gallery/biberiye
gallery/lavanta
gallery/okaliptus
gallery/yabani lavanta
gallery/bergamut
gallery/nane
gallery/bahçe nanesi
gallery/kimyon
gallery/fesleğen
gallery/menekşe
gallery/ravent