MİSK VE AMBER

Misk Hayvanları

Misk ne demektir? Misk hangi hayvandan çıkarılır? Misk adı taşıyan hayvanlar ve özellikleri nelerdir?

Misk; Güzel kokulu bir maddedir. Misk keçisi, misk kedisi, misk faresi, misk öküzü gibi bazı hayvanlardan çıkarılır. Bu hayvanların erkeklerinde karın derisinin altında bir bez vardır, «misk» denilen maddeyi bu bez yapar.

Misk, çok pahalı bir maddedir, ya ufak parçalara bölünerek, ya da terbiye edilip hamuru sulandırılarak miktarca artırılır, gayet yüksek fiyatla satılır.

Nakledildiğine göre Adem a.s cenneten dört şeyle yeryüzüne indi. Bunlar İncir Yaprağı, asa, yüzük ve gözyaşlarıydı. Gözyaşlarından Allah c.c değerli taşları yarattı. Yüzüğü Hz.Süleymana ulaştı. Asası rivayete göre Kuka idi ve Hz.Musa'ya ulaştı. (kuka'yıda ilerdeki zamanlarda ele alacağım.) İncir yaprağını ise geyik yedi ve misk üretmeye başladı.


İşlenmemiş misk çok az miktarda bala katıldığında hem erkekte hemde kadında kısırlığı iyileştirme özelliğine sahib. Sperm ve yumurtalıklardaki hücreleri yeniler ve daha sağlam yapar. Düşük tehlikesi olan kadınlarda bu tehlikeyi kaldırır. Çok kuvvetli bir afrodizyaktır. Çin Tıbbında sürekli kullanılan bir maddedir.
Maneviyatına gelincek olursak, yıldızı düşük insanlar ve çok nazar alan insanlar yanında bir miktar taşıdıklarında nazardan korur ve insanın yıldıznı yükseltir. Kesesiyle bir taşıyana büyü tutmaz pis cinler musallat olmaz. Yine kesesiyle bir taşıyan insandan sevmediği insanlar ve düşmanları Allah'ın izniyle uzak durur.Beyaz renkli kese ise iki kişi arasını bozmak için kullanılır ki beyaz kese çok nadir çıkar. Son söz olarak dünyada nesli tükenmekte olan bir geyik türü. Dua edelimde tekrar çoğalsınlar.
 

Osmanlı Sarayında misk kokusu sürünmek, hele erkeklerin sakallarına misk sürmeleri yaygın bir âdetti. Amber gibi, o da güç elde edilen bir madde olduğundan çok değerliydi. Osmanlıca’da «misk ü amber» sözünün beraber kullanılması, bu iki kokunun gördüğü rağbetten, getirtilmesindeki güçlükten ileri gelmiştir. Bugün, daha ziyade kadınların sürdüğü kokular hemen tamamiyle kimya yolundan elde edildiği için artık misk gibi tabiî kodları kimse aramıyor.

Misk Ceylanı — Asya’nın yüksek dağlarında yaşıyan, «misk keçisi» denilen ceylân cinsi bir hayvandan elde edilir. Misk keçisi, yakalandıktan sonra, karın altındaki bu siyah madde alınır. Fazla zedelenmeden alınabilmişse hayvan yeniden salıverilir. Çünkü vücut, zedelenen deriyi tamir ederek aynı yerde yeniden birikinti oluşmasını sağlar.        

Misk geyiğ minyon bir tipe sahiptir. Ağaçların kökünü kazabilsindiye Allah c.c köpek dişlerini fil gibi uzattı. Çok ürkek bir hayvandır. Yanında davul çalsanız korkudan çatlayarak ölür. Erkek geyikler kendi bölgelerini işaretlemek için içi misk dolu kesecikleri dökerler. Bu keseciklerin içinden bildiğimiz gerçek ceylan veyahut geyik miski çıkar. Kokusu çok ağır. Tenine sürsen yıkasan dahi üç günde çıkar. Fakat Allah'ın hikmetidirki keseden çıkmadıkça böyle ağır kokmazlar.

Misk Faresi — Kuzey Amerika’da yaşayan fareye benzer bir kemirgendir. Sulak yerlerde yaşar. Kahverengi tüylüdür. Ağaç kökleriyle, su bitkileriyle beslenen bu hayvan iyi bir yüzücüdür. Cinsiyet organlarının bulunduğu yerdeki bir bezde misk maddesi verir.

Misk Kedisi — Kediye benzer yabani bir hayvandır. Etobur memelilerden olan misk kedisi Orta Afrika’da, Hindistan’da, Çin Hindistanı’nda yaşar. Cinsiyet organlarının yanındaki bir bezin çıkardığı misk maddesiyle tanınmıştır. Bu hayvan hem misk kokulu bezi, hem de kürkü bakımından değerlidir. 

Misk Öküzü — Görünüşte sığıra benzerse de koyunlarla, keçilerle akraba, iri yapılı bir hayvandır. Vücudu uzun kıllarla kaplıdır. Asya’nın, Amerika’nın en kuzey kesimlerinde yaşar. Kolay evcilleştirilebilir, eti, sütü pek lezzetlidir. Hayvanın çıkardığı misk kokusu 90 m.’den duyulabilir.

Amber  nedir?

Amber en bilinen parfüm hammaddelerinden biridir. Türkiye’de kehribarla karıştırılır ama amber başkadır. İspermeçet balinası balinasının kusmuğundan elde edilir. Bu kusmuk denizin üstüne çıkar, dalgaların yardımı ile kıyıya vurur ve kıyılardan toplanır.

gallery/misk1
gallery/misk geyiği
gallery/misk faresi
gallery/kahveleri-yiyen-miskkedisi
gallery/misk öküzü
gallery/amber
gallery/anber