RÜYADA ESANS

Esans Tabiri

Rüyada esans görmek, mala delalet eder. Bazı tabirciler de izzet, şeref ve ululuğa erişmeye delalet eder, dediler. Güzel koku süründüğünü gören kimse, iki kişi tarafından övülür. Bazen da bu rüya o kimsenin hac etmesine ve bir erkek çocuğunun olmasına delalet eder.
Bir kimse sultanın evinde güzel koku süründüğünü görse, ondan üstün bir zat tarafından yönelecek bir töhmetle o kimseye bir keder isabet eder. Çünkü Cenab-l Hak (C.C.): «Herkes ne etti, ne kazandıysa eksiksiz ödenir.» (Sure-i Ali Imran, ayet 161) buyurmuşlardır.                                                      

Kaynak: İmam Nablusi

İbn-i Şirin demiştir ki: Rüyasında kokusu yayılan bir esans görenin, ilmi ve serveti artar. Fakirse, feraha çıkar. Halk kendisinden faydalanır. Yanında koku gören, hayır ve menfaat bulur. Koku sürünen, övgüye mazhar olur. Halka karışık koku satan, güzel vaatlerde bulur, sonra bunları unutur.
Kadın kokucu görmek; güzel şöhrete sahip bir zevce, hayır, ni'met, iyi talih ve sevinçtir. Cinsi ne olursa olsun esans; mal ve menfaattir. Bir kadının yanında kokular görmek; onun dindarlığına, bu esanslardan almak; o kadından iyilik görmeye işarettir.
Cafer-i Sadık'a göre rüya şunların temsilcisidir: övgü, doğru söz, faydalı ilim, iyi huy, cömert ve heybetli bir şahsın vaadi, din, sevindirecek haber ve ilim meclisi.

Kaynak : Kenz’ül Menan

Rüyada esans görmek, gizli bir işin meydana çıkacağına yorumlanır. Rüyada esans süründügünüzü görmek bir arkadaşınızdan veya ev halkından saklandığınız bir sırrınızın meydana çıkacağına, evdeki aile fertlerinden birinin veya eşinizin esans süründüğünü görmek, ona ait bir sırrı öğreneceğinize, çarşıdan esans satın alıp eve getirdiğinizi ve bunu eşinize hediye ettiğinizi görmek, başka birine ait bir sırrı ev halkına söylediğinize, esans şişesini görmek bir takım olaylarla karşılaşacağınıza delalet eder. Rüyada esans, kolonya, gibi güzel kokulu şeyler görmek yakın da ulaşılacak bir mutluluğu müjdeler. Esans veya benzeri güzel kokulu bir şeyi koklamak, kendisini seven kişilerin onu düşündüklerine delildir. Birinin kendisinden yakında bir haber alacağına veya kendisinin geleceğine delalet eder. Bir dükkandan esans, kolonya ve benzeri güzel kokulu bir şeyi satın almak, yakında evleneceğine, evli ise çocuğu olacağına veya sevdiği birisinden müjdeli bir haber alacağına işarettir. Bir başka rivayete göre de: Rüyada esans görmek, mala işarettir. Bazı tabirciler de izzet, şeref ve ululuğa erişmeye işarettir derler. Güzel koku süründüğünü gören kimse, iki kişi tarafından övülür. Bazen de bu rüya o kimsenin hacc etmesine ve bir erkek çocuğunun olmasına işaret eder.

Rüyada esans gibi güzel kokular sürmek, yakın bir saadeti haber verir. Esans veya güzel koku almak, onu seven birisinin daima onu düşünmekte olduğunu bildirir. Bir esans veya lavanta alınıyorsa, bu da evleneceğini müjdeler. Evliler için esans; saadet ve sükse işarettir.

Esans veya güzel koku almak, onu seven birisinin aklının daima sizde olduğunu anlatır. Rüyada esans gibi güzel kokular sürmek, yakın bir gelecekte mutlu olacağınızı bildirir. Bir esans veya lavanta alınıyorsa, bu da evlilik müjdesidir. Evliler için esans mutluluk rahatlık demektir.

gallery/kod_4
gallery/kod_11
gallery/kod_4
gallery/kod_16